Doğa İle İç içe Olmak Depresyona İyi Geliyor

Mart ayının gelmesiyle hepimizde bir yorgunluk hissi hakim. Yaşanan bazı sıkıntılar mevsimsel depresyon ihtimallerini artırıyor.

Mart ayının gelmesiyle hepimizde bir yorgunluk hissi hakim. Yaşanan bazı sıkıntılar mevsimsel depresyon ihtimallerini artırıyor. Diğer yandan genel olarak yaşadığımız halsizlik ve kırgınlıklarsa, yapılan bazı aktivitelerle kontrol altına alınabiliyor. Yapılan bir araştırma, kuşlar, ağaçlar ve çalılar bulunan mahallelerde yaşayan insanların diğerlerine göre daha düşük depresyon seviyesine sahip olduğunu göstermiş. Doğayla iç içe olmak, kırgınlık ve halsizlik durumlarıyla başa çıkmak için iyi bir yöntem olabilir.

İngiltere’de Kentte ve kırda yaşayan 270 insanla yapılan bir araştırmada, kırsal alanda yaşayan ve daha çok ağaç, kuş ve çalı gören insanların kentte yaşayanlara göre daha az kaygı ve depresyon seviyesine sahip olduğu bulundu.

Yapılan çalışmada insanların ev içerisinde daha fazla zaman geçirdiklerinde daha fazla deperesyon seviyesine sahip olduklarını da gösterdi. Diğer yandan dışarıda daha fazla kuş, ağaç ya da doğa ile içiçe yaşayan insanların daha az depresif ve kaygılı davranışlar sergilediği bulundu.

Araştırmaya önderlik eden Dr Daniel Cox, şunları söyledi:

“Bu çalışma, doğanın bazı kilit bileşenlerinin zihinsel sağlımıza oynadığı rolü kaldırmaya başlıyor.

Evin etrafındaki kuşlar ve genel olarak doğa, koruyucu sağlık bakımından büyük fayda sağlıyor, şehirleri daha sağlıklı, daha yaşanacak daha mutlu yerler haline getiriyor “dedi.

Araştırmacılar, bazı insanların yoksul bölgede yaşadığı gerçeği de dahil olmak üzere kişilerin kişisel durumlarınıda göz önünde bulundurdu.

Doğa iyileştirir

Bu çalışma, doğada olmanın mental sağlığa olan katkısını araştıran çalışmalardan sadece biridir. Daha önce yapılan bazı çalışmalar da doğa ile iç içe olmanın mental sağlığı güçlendirdiği ve bağışıklık sistemini kuvvetlendirdiğini göstermiştir. Hatta yapılan bazı çalışmalar, sadece yeşil alanlara bakmanın bile mental sağlığı iyileştirdiğini göstermektedir.

 

Yazının orjinali için tıklayınız

Source

X
Bireysel Danışmanlık Hizmetleri için
Tıklayınız
Kurumsal Danışmanlık Hizmetleri için
Tıklayınız