İş Yeri Dostluklarını İyi Yapılandırmak için 5 Temel Kural

Sosyal etkileşimin sağlığımız üzerindeki olumlu etkileri ile arasındaki doğrudan bağa rağmen, iş yerlerindeki ikili ilişkilerdeki damgalanmalar ve endişeler, profesyonel alandaki arkadaşlıkları biraz kafa karıştırıcı hale getirebilir.

Sosyal İlişkiler, Çalışanların İş Yerindeki Mutluluğunun Temel Kaynağı

Sosyal etkileşimin sağlığımız üzerindeki olumlu etkileri ile arasındaki doğrudan bağa rağmen, iş yerlerindeki ikili ilişkilerdeki damgalanmalar ve endişeler, profesyonel alandaki arkadaşlıkları biraz kafa karıştırıcı hale getirebilir.

Şirketler verimlilik ve başarıyı teşvik etmek istedikleri gibi, haklı olarak iş yerindeki uygunsuz davranışları da önlemek isterler. Taciz, kayırmacılık, otoriteyi kötüye kullanma ve çıkar çatışmaları, iş arkadaşları arasındaki yakın sosyal ilişkilerden kaynaklanan olumsuz örneklerdir.

İnsanların hem kariyer hem de kişisel refah elde etmek için güdülendiği bu çağda, iş ilişkilerinde sağlıklı bir dengeye dikkat çekmek hiç bu kadar önemli olmamıştı. Aslında, önde gelen bilim adamları ve psikologlar, sosyal ilişkilerin genel mutluluğun en doğru yordayıcısı olduğu üzerinde hemfikirdir.

İş Yeri Dostlukları için Temel Kurallar

İş yeri arkadaşlığı, özel ya da sosyal ilişkilerde olmayan zorluklar doğurur. İş yeri arkadaşlıkları kişisel ihtiyaçlarınızla arkadaşlarınızın ihtiyaçları arasında çekişmelere sahne olurken, aynı zamanda bu çekişmeler, iş yeri uyum ve ahengini bozmamalı ve belki de katkı da sunmalıdır.

Bu karmaşıklık arasında iş yeri arkadaşlıklarınızı daha iyi yönetebilmeniz için size rehberlik edecek 5 kuralı ifade edelim:

 

Sınırlarınızı İyi Belirleyin

Araştırmalar, iş arkadaşlarıyla yapılan küçük çaplı sohbetlerin bile üretkenlikte önemli kazanımlara yol açabileceğini göstermesine rağmen, kimsenin tüm günü geyik muhabbet için harcayamayacağı kesin değildir. Arkadaşlarla sosyal etkileşimin ne zaman bir dikkat dağıtmaya dönüştüğünü ve sonuç olarak hedeflerinizi gerçekleştirme yeteneğinizi bozduğunuzu bilmek önemlidir.

Bir mola veya öğle yemeği sırasında birliktelik için zaman ayırmak, programınızın aksamamasına yardımcı olurken aynı zamanda sosyal etkileşim için doğuştan gelen ihtiyacınızı da besleyecektir. Arkadaşlıklar hiyerarşileri aşarsa, bu ilişkinin sınırlarını belirlemek de önemlidir. İlişkileri adil olmayan şekilde kullanmamak ya da kayırmacılık ortamı yaratmamak için sınırları uygun şekilde yönetmeniz gerekir.

Liderlerin özellikle aşırı tanıdık kişilerle olan ilişkilerinin güvenilirliklerine zarar verebileceğini ve aslında kişilerin uzun vadeli başarılarına zarar verebileceğinin de anlaşılması gerekir.

 

Çalışma Projelerinde Arkadaş Olmayanları Dahil Etmek

Herhangi bir takımla çalışırken arkadaşlarınızla işbirliği yapmak tamamen doğaldır. Diğer taraftan, kafaları kaldırıp çevrenizdeki diğer insanlarla da bir araya gelmek aynı derecede önemlidir. Bu durum, grubun aynı düşünmesini engellemeye ve hayal gücünüzü, tipik etki alanınızın dışındaki yaklaşımlara açmaya yardımcı olur. Arkadaşlarla güçlerini birleştirmek iyidir, bu yüzden çalışmalarınızda farklı kişileri tercih ederek zengileşin.

 

Ofis Dedikodusundan Kaçının

Çalışanların diğer meslektaşları ile yakın bir ilişki kurma konusunda endişe duydukları temel konulardan biri de söylentilerdir. İş arkadaşlarınız, insanların arkasından konuşup konuşmadığınızı merak edebilir. Özellikle bir yönetici-çalışan ilişkisi durumunda, paylaşmamanız gereken şeyleri paylaşıp paylaşmadığınızdan endişe edebilirler.

Örneğin, söylentiler yayıyor ya da iş arkadaşlarınızla gülüyorsanız bile, insanları tedirgin edebilir ve güvenilirliğinizi olumsuz yönde etkileyebilirsiniz. Arkadaşınızla negatif konuşmaya başlayan bir sohbette bulunursanız, dikkatli olun veya bunu çalışma saatleri dışında halledin.

 

Ekibinizin her üyesine eşit davranın

Ön yargıdan veya hatta algılanan ön yargıdan kaçınmanın en iyi yolu, her bir takım üyesine eşit özen, dikkat ve saygı gösterilmesidir. Sadece arkadaşlarınızı değil, fikirleri paylaştıklarında veya bilgi paylaştıklarında, iş arkadaşlarınızı gerçekten dinlediğinizden emin olun. Her bireye, ihtiyaç duydukları ilgiyi göstererek değerli hissettirmek son derece önemlidir.

Lider olarak, doğrudan ekibinizde yakın bir arkadaşınızın olup olmadığını da düşünmek isteyebilirsiniz. Bu durum varsa, takımın geri kalanının katkıları ve verimliliğini engelleyecek ortam oluşabilir. Ekibinizde yakın bir arkadaşınız varsa, tüm takım üyeleri için eşit bir hava olduğu algısını yerleştirmek için, o kişinin özel muamelesinden kaçınmaya dikkat edin.

 

İlişki İhtiyaçlarınızı Tanımlayın

Farklı veya gereksiz görünebilir, ancak iş yerinizdeki kişilerden neye ihtiyacınız olduğunu anlamak, kendi rolünüze ve bunun nasıl geliştirebileceğinize açıklık getirmenize yardımcı olabilir. Belirli konularla ilgili size yardım edebilecek güvenebileceğiniz bir grup ağınız olduğunu bilerek kendinizi daha güvende hissedersiniz. İş arkadaşlarınızın yardıma ihtiyacı olduğunda kendi değerinizin kalitesini artırabilirsiniz. İhtiyaçlarınızın farkında olmak, kendinizi daha fazla anlamanıza ve etkili ilişkiler kurmanıza yardımcı olur.

İşin özünde, organizasyonlar sadece basit bir insan ağıdır. Bu insanlar arasındaki ilişkiler ne kadar dengeli olursa, organizasyon o kadar iyi çalışır. İş yeri dostlukları açık bir şekilde sağlıklı olabilir ve kuruluşunuzdaki herkes, memnuniyetin yüksek olmasını sağlamak için kendi görevlerini üstlenmekle sorumludur.

 

Kaynak: https://www.thebalancecareers.com/workplace-friendship-rules-1917678

X
Bireysel Danışmanlık Hizmetleri için
Tıklayınız
Kurumsal Danışmanlık Hizmetleri için
Tıklayınız