Okula Yeni Başlayan Çocuklar İçin Ebeveynlere Öneriler

Mutlaka ilk gün çocuğunuzla okula gidin ve biraz zaman geçirin. Bu sırada çocuğunuza rol model olmak adına, onun arkadaşlarıyla tanışın; çocuğunuz sizin bu davranışınızı dikkatle gözlemleyecektir. Ancak bu davranışı yaparken kesinlikle çocuğunuzun da aynı davranışı yapması için zorlamayın.

Okula Yeni Başlayan Çocuklar İçin Ebeveynlere Öneriler

 1. Mutlaka ilk gün çocuğunuzla okula gidin ve biraz zaman geçirin. Bu sırada çocuğunuza rol model olmak adına, onun arkadaşlarıyla tanışın; çocuğunuz sizin bu davranışınızı dikkatle gözlemleyecektir. Ancak bu davranışı yaparken kesinlikle çocuğunuzun da aynı davranışı yapması için zorlamayın.
 2. Çocuğunuz ilk birkaç gün ağlayabilir. Böyle bir durumda kızmanız, bağırmanız bir çözüm değildir; aksine onun kaygısını arttırır. Böyle bir durumda yapılması gereken çocuğunuza durumu uygun bir dille izah etmeniz olur. Onun neden okula gelmesi gerektiğinden bahsedin, birkaç gün sonra alışacağını söyleyin.
 3. Evden çıkarken veya ayrılırken çok fazla sarılmanız onun sizden ayrılmasını zorlaştırabilir ama rutin olan sarılmanızı da ihmal etmeyin.
 4. Akşam eve geldiğinde ona sürprizler hazırlayın, küçük hediyeler alın.
 5. Mümkünse ilk birkaç gün okula siz götürün, siz alın; direk servise başlaması daha fazla tedirgin olmasına sebep olabilir. Eğer çocuk servisle gidecekse buna alışması için birkaç gün sonra servisle gideceğinden bahsedin.
 6. Akşam geldiği zaman okulda tanıştığınız arkadaşlarının neler yaptığını, gününün nasıl geçtiğini sorun hatta sizde yaptığınız gözlemlerden bahsedin “Bugün tanıştığım Selin arkadaşın ne kadar tatlı birisi, sanırım o en çok şunlarla oynamayı seviyor.”. Okul hakkında konuşmanız onu rahatlatır. Fakat konuşmak istemezse ısrar etmeyin kendi gözlemlerinizden bahsedip geçin. Bu durumu sezon içerisinde de yapmanız çocuğunuzu, sizinle paylaşımda bulunmaya alıştırır.
 7. Eğer çocuğunuz çok ağladıysa kesinlikle diğer arkadaşlarıyla kıyaslamaya girmeyin. “Bak hiç Dilara ağlıyor mu? Sen niye ağlıyorsun?” tarzı konuşmalardan kaçının. Tam tersine onu anladığınızı ifade edin.
 8. Okul seçimi yaparken sınıflara, ortama dikkat ettiğiniz kadar öğretmen seçiminde de özen gösterin. Çocuğunuzun karakterine uygun öğretmenler seçmeye çalışın. Öğretmen seçimi çocuğun okula uyumunda en etkin faktördür.
 9. Okul seçimini siz yapın böyle bir seçimi yapmak için henüz çocuğunuz çok küçük; birkaç tane sevdiği oyuncak için bir okulu beğenebilir.
 10. Özellikle birinci sınıf öğrencileri için bazı öğretmenler çok fazla ödev verebilirler. Çocuğunuzun oynamaya vakti kalmayabilir. Bunu fark ettiğinizde mutlaka öğretmeniyle konuşun evdeki ortamdan bahsedin.
 11. Asla öğretmeni hakkında onun yanında kötü konuşmayın, tam tersine öğretmeni hakkında güzel şeyler söylemeniz onun öğretmenine ısınmasını sağlar.
 12. Okula başlangıç pek çok sorunun (disleksi, diskalkuli vb.) tespiti için oldukça önemlidir. Çocuğunuzun öğrenme hızına, yazısına dikkat edin şüphelendiğiniz bir durum olursa bir uzmandan yardım alın. Böyle bir durumdan gocunmanız veya durumu inkâr etmeniz, çocuğunuzdaki problemin geç tespit edilmesine sebep olabilir. Unutmayın ki öğrenmeyle alakalı problemler için erken tespit çok önemlidir.
 13. Ve son olarak onların birer çocuk olduğunu unutmayın, sabırla yaklaşın.

Psk. Aslıhan Çelik

X
Bireysel Danışmanlık Hizmetleri için
Tıklayınız
Kurumsal Danışmanlık Hizmetleri için
Tıklayınız